Billetterie

2019

M, Metronomy, Roméo Elvis, Polo & Pan, Nekfeu, Hot Chip, Jeanne Added, Blood Red Shoes, Odezenne, Kompromat, Sleaford Mods, Fat White Family, Paul Kalkbrenner, Bon Entendeur, Columbine, Dima aka Vitalic, Thylacine, Alpha Wann, Flavien Berger, Salut C'est Cool, MO, L'Entourloop ft. Troy Berkley & N'Zeng, Pépite, Blick Bassy, Golden Dawn Archestra, Flohio, The Psychotic Monks, Léonie Pernet, Yolande Bashing, Structures, Life, Whispering Sons, Don Turi...

2018

Alt-J, Shaka Ponk, Jain, Petit Biscuit, Vitalic ODC Live, Rone, Lomepal, Feu! Chaterton, Eddy De Pretto, Juliette Armanet, Thérapie Taxi, Panda Dub Circle Live, Slaves, Angèle, Agar Agar, T21, Gaël Faye, Meute, Shame, Tshegue, Tamino Brns, Malik Djoudi, Clara Luciani...

2017

Julien Doré, Chinese Man, $-Crew, Tale Of Us, Camille, Mind Against, Dub Inc, Her, Jacques, Daniel Avery, Apparat Dj Set, Yuksek, Mat Bastard, Roméo Elvis, Frànçois And The Atlas Moutains, Superpoze, Cigarettes After Sex, Fishbach, Parcels, Inna De Yard, Charlotte De Witte, Amelie Lens, Rebeka Warrior (Sexy Sushi Dj Set), Mathieu Boogaerts, Bcuc, James Darle, Louisahhh b2b Maelstrom, Blow, Théâtre De Chambre, Azur, Edgär, Ausstellung, Molécule, Rocky, Jeanne Added, Unno, Pfel, Sébastien Martel All I Know, 2Minibeegees...

2016

Mr. Oizo, The Shoes, Selah Sue, Alain Souchon & Laurent Voulzy, General Elektriks, Lilly Wood And The Pricks, Gogol Bordello, Mansfield Tya, Feu! Chaterton, Vitalic Dj Set, Flavien Berger, Jagwar Ma, Deluxe, Hinds, O, FKJ, C. Duncan, Odezenne, Thylacine, Mickey 3D, Oblivians, Ausmuteants, Petit Biscuit, Ludwig Von 88, Bachar Mar Khalife, Alice On The Roof, Arnaud Rebotini...

2015

The Do, Asaf Avidan, The Broken Circle, Breakdown Bluegrass Band, Fauve, Groundation, Balthazar, Jungle, Girls In Hawaii, Deluxe, Boris Brejcha, Acid Arab, Salut C'est Cool, Portico, Jeanne Added, Superpoze, N'To, Meridian Brothers, Sonchoy Blues, Etienne Jaumet, Pierre Bastien, Martin Mey, Volgograd, Cosmonauts, The Mamys & The Papys...

2014

Fauve, Boys Noize, Skip The Use, Agnès Obel, Casseurs Flowters, Chinese Man, Arno, Gush, Surkin, Whomadewho, Frànçois And The Atlas Moutains, Raving George, Winston McAnuff & Fixi, Christine And The Queens, Mélanie De Biasio, Moriarty & Christine Salem, David Lemaitre, DJ Pone, Danakil, Pokey Lafarge, The Growlers...

2013

Skip & Die, Rokia Traore, U Roy, Agoria presents Forms, Israel Vibration, The Mamys And The Papys, Sexy Sushi, Benoît Carre, Pan Aurora, Mr. Oizo, School Is Cool, Mesparrow, Ghostpoet, Ondatropica, Don Cavalli, Vitalic VTLZR, Chicha Libre, Melissa Laveaux, Shantel, Théâtre De Chambre/232U, Steel Pulse, The Polyphonic Spree, Steel Pusle, Bodybeat, Jarmean?, Breakbot, La Femme, Ebo Taylor, By The Rivers, Marklion...

2012

Zita Swoon Group, Socalled, Steve Smyth, Orchestra Of Spheres, Donavon Frankenreiter, Battles, Ewert & The Two Dragons, Don Rimini, The Congos, Club Cheval, Max Romeo, Baxter Dury, The Masonics, Shangaan Electro, The Mamys & The Papys, Radical Suckers, Orelsan, Camille, Zebda, Lee Scratch Perry, Deus, Benoît Carré, Théâtre De Chambre, The Minutes, Great Mountain Fire, Colin Stetson, The Dustaphonics, Charles Bradley And His Extraordinaires...

2011

Agnès Obel, Bernard Lavilliers, Philippe Katerine, LKJ, Dave Clarke, Neneh Cherry, Balthazar, The Excitements, Curry and Coco, Bob Log III, Jim Jones Revue, The Mamys & The Papys, Rocky, Gruff Rhys, Gablé, Peter Hook, Born Ruffians, Congopunq, Obsolete Radio, The Dragtones, The Legendary Tigerman, The Jon Spencer blues Explosion, Red Snapper, Mondkopf, Dee Fly and The Sqs, Wild Beasts, Triggerfinger, Matthew Dear, DJ Food, Théâtre de Chambre, Anem Deroo-Gilles Coronado-Seb Martel, Giant Sand, Villagers, Sly Johnson, Puta Madre Brothers, Scott H. Biram, Publicist, Swingin'Kitten & Miss Chazmatazz, Healer Selecta, Bobik ou Sacha, Eliote & The Ritournelles, Lena Deluxe, Secrètes Sessions...

2010

Triggerfinger, The Black Box Revelation, The Lords of Altamonts, Staff Benda Bilili, Étienne de Crécy, Shiko Shiko, the Dandy Warhols, Bonaparte, George Clinton, Gotan Project, Vismets, Bazbaz, Vincent Segal, Ben Howard, Get Well Soon, Seb Martel, Brigitte, Théâtre de chambre, The Very Best, Wax Taylor, The Tallest Man, Dat Politics, Jackson, Huoratron, Boys Noize, Jimmy Edgar, Healer Selecta, I'm from Barcelona, Andy Smith, Keb Darge...

2009

Marianne Faithfull, Peter Doherty, The Do, Yoyoyo Acapulco, Kid Bombardos, Stuck In the Sound, Don Tomasino & Tutti Quanti, Getatchew Mekurya & The Ex, The Aggrolites, Naïve New Beaters, Hugh Coltman, Saule et Les Pleureurs, Konono N°1, Mahjongg, Mocky, Puppetmastaz, Mr Oizo, Valoy—Brown & The Pi’s, Montgomery, Au Revoir Simone, Calexico, General Elektriks, Feini-X-Crew, Curumin, Monotonix, Yo ! Majesty, Horace Andy, We Have Band, The Proxy, Milk Run, Kap Bambino, Djedjotronic, Agoria, Sylvie Cious, Minimal Western, Silvouplay, Sam Tiba, Cirkus, The River, Sébastien Schuller, DJ Shalom, Théâtre de Chambre, Vincent Segal…

2008

Alain Bashung, Hushpuppies, Adam Kesher, Jamie Lidell, Sébastien Tellier, Vitalic, Camille, Girls In Hawaii, Caribou, Nneka, Tiken Jah Fakoly, Birdy Nam Nam, The Fly : Erik Truffaz / Sly Johnson, Ace Out, Nervous Cabaret, Taraf de Haïdouks, Health !, Luna Lost, Casiokids, Arman Melies, Archie Bronson Outfit, Alela Diane, French Cowboy, Peter Von Poehl, Fink, Bikinians, Jahcoozi, Housemeister, Kiko, Teki Latex, Don Rimini, No Age, Crookers, Brodinski, Bob & Lisa, Curry and Coco, Left Lane Cruiser, Urban Chill Out, Secteur 7, CQ 2000, Didier Super, Chris Garneau, Chloé Mons & Xavier Boussiron, Las Ondas Marteles, Beau Catcheur, Wasis Dop, Seb Martel & Elysian Fields, Sylvie Cious, Robert Ramon, Lowclub, Canal Girafe, Digital Vandal…

2007

Archive - Laurent Garnier - Arno - Sanseverino Big Band - Just Jack - Cirkus / Neneh Cherry - Jean-Louis Murat - Battles - Didier Super - Max Romeo - Dj Krush - Zenzile - Tinariwen - Who Made Who - Architecture in Helsinki - Detroit Grand Pubahs - David Krakauer / Socalled - Dj Shalom - Boys Noize - Balkan Beat Box - Jamie T - Malajube - Windmill - Spleen - Izabo - Sharko - Elvis Perkins - Anna Ternheim - Robert Gomez - Mansfield Tya - Amalgamix - Missill - Digital Vandal - Deltahead - Phil Von - Théâtre De Chambre - Musique Post-Bourgeoise - Canal Girafe - Sylvie Cious - Birthday Pony - the Legendary Tigerman - Roken is Dodelijk - Black Diamond Heavies - Heleno Dos 8 Baixos - Cq 2000 - Estèla Dou Coqe - Afrojaws - Mich Kill my Dog - the Bishops...

2006

Soulwax / 2 Many Dj's, Tv on the Radio, Liars, Amadou & Mariam, !!! (Tchik Tchik Tchik), Datarock, Israel Vibration, Les Wampas, An Pierlé, White Velvet, The Bellrays, Zita Swoon, Lee Scratch Perry, Señor Coconut and His Orchestra, Konono N°1, Radio 4, Bob Log III, Why ?, Urban Dance Squad, Lo Jo, Islands, Mademoiselle K, Tokyo Sex Destruction, Paraone, Feadz, Carving, Friquet/Boussiron, Mansfield Tya, Scott H. Biram, Curry and Coco, David Walters, Sylvie Cious, Zoe, Cool Kleps, Genjini, Gomm, Digital Vandal, Holden, Le Collectif De La Girafe, Les Ramones, Motel Martel, Wallace, Radio Chango, The Clerks, Théâtre De Chambre, Willy Vinyl, Yuksek...

2005

Sinclair, Yann Tiersen, Femi Kuti, Maxïmo Park, Toots and the Maytals, The Gladiators, Zenzile, Mouss Et Hakim, Vive La Fête, Mardi Gras Brass Band, !!! (Tchick, Tchick, Tchick), Dj Vadim Present One Self, no Use for a Name, Art Brut, Pietragalla Compagnie, Von Magnet, Mike Sanchez, Electrelane, Red, the Domestics – Carton, Numu, the Fatals, the Magnetix, Dat Politics, Digital Vandal, Felix Kubin, Flobard, Willy Vinyl, Dj Aï - Olaf Hund, Black Sifichi, Silvatica, Skweeze Me Pleeze Me, Théâtre De Chambre, Teatro Delle Ariete, Al1 Et Ant1, Luna Lost

2004

Christophe, the Skatalites, Feist, Freestylers, Fabulous Trobadors, Sergent Garcia, Hexstatic, Autour De Lucie, Piers Faccini, Laetitia Sheriff, Fancy, Bob Log Iii, Cat Empire, Gomm, Mei Tei Sho, Java, Akosh S Unit, Lulu, La Caravane Electro, Western Special, Alejandro Barcelona, Nicolas Martel Et Cyrus Horde, Bomb 2 Bal, Atypeaks, Jérome Lapierre, La Compagnie Des Hommes, Théâtre De Chambre, Hawaii Samurai, Kyo...

2003

Keziah Jones, Lkj - Yuri Buenaventura, Fishbone, Mass Hysteria, Stanley Beckford, Lo Jo, Sébastien Martel, Boo!, Jam Session, Subway, Carving, Badié, Théâtre De Chambre, Bad Joke, Fire Warriors, Atypic Lab, Dudin, Les Blaireaux, Fred, Fazenda, Naab, Clotaire K, Alejandro Barcelona, Marie France, Laurent Friquet, Eric Pintus...

2002

Tiken Jah Fakoly, Hubert-Felix Thiefaine, Marcel Et Son Orchestre, La Ruda Salska, Rubin Steiner, Fred Galliano and the African Divas, Padam, Théâtre De La Litote, Jawar, P18, La Compagnie Du 26 Pinel, Boo!, Lokos, Zed Funky Freestyle, Théâtre De Chambre, Dj Morpheus...